HTML

Commentarium

Demokrácia és alkotmányosság. "Szellemünk kifejtésének e lap hasábjain nincs más korlátja, mint tulajdon lelkiismeretünk, tehetségünk és meggyőződésünk."

Friss topikok

  • tribon: @Sir Galahad: Nagyon kedves... Nem mintha neked lenne bármilyen gondolatod, de ez nem is tartozik ... (2020.08.24. 22:41) Írás a falon
  • sync: A NER már ilyen. Mindenki erkölcsét felfalja. Abból él. (2020.06.09. 11:09) Kollaboránsnak lenni
  • Hamihami: @MAXVAL bircaman közíró: "A kisemberek nevében" - Ivan! Egyreszt a kemenyen dolgozo kisember lemez... (2019.01.22. 07:45) Baromságok hálója
  • tribon: @Le a spammerekkel: Még az jutott eszembe, hogy a bullshitet nem érzem (hol látod?), de a dühöngés... (2018.10.16. 15:33) Luxusprofit?
  • exterminador: (Sőt, a republikánusoknak már idén novemberben, a félidei választásokon is kinéz egy kiadós verés.) (2018.06.12. 14:26) Tragédia

Linkblog

A világ végtelen. Mi is.

2013.12.24. 21:40 tribon

Az életünk egy rövid pillanat; a végtelen tér és idő egyetlen fel sem foghatóan kicsiny része. De történetünk látszólagos jelentéktelensége nem jelenti annak értelmetlenségét. Létezésünk célja nem a nagyság és nem a dicsőség; ezek valóban nevetségessé válnak a galaxis-halmazok millióinak fenséges és időtlen háttere előtt. Feladatunk ennél sokkal fontosabb és nemesebb. Életünk minden percében részei vagyunk annak a folyamatnak, amely világunk sorsát formálja. Részei és alakítói vagyunk a bolygónk és azon belül az emberiség történetének. Tetteink formálják és alakítják az emberiség jövőjét, sokszor nagyobb mértékben, mint azt képzelnénk. Döntéseink pedig ezen keresztül mindenféle módon hatással lehetnek (és idővel lesznek is) az univerzum életére – és mivel minden változás az idővel arányosan válik egyre hatalmasabbá, valamikor a végtelen időben mindegyiknek lesznek majd nagyon is jelentős következményei. Ahogy a bankba betett egydolláros egymilliárd év alatt minden idők legnagyobb vagyonává kamatozhatna, a végtelen multiplikáció a mi életünk egykori kicsiségét is óriásivá emelheti. És a felelősségünk annál nagyobb, minthogy mai formánkban már nem láthatjuk, tetteink mivé fejlődnek egyszer.

Tudjuk, de legalábbis tudni véljük, mi a jó és mi a rossz. És dönthetünk. Ezzel az univerzum általunk ismert részén egyedül vagyunk. Vagyis a fizika vak törvényein túl csakis a mi tetteink jelentik az egyetlen alakító erőt ebben a hatalmas világban.

Nos, ha én lennék a világ teremtője, komolyabban szemügyre venném ezt a helyet...

Boldog Karácsonyt!

2 komment

Címkék: karácsony jó és rossz

A bejegyzés trackback címe:

https://commentarium.blog.hu/api/trackback/id/tr295707601

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Holger Hartland · http://hartland.blog.hu 2013.12.27. 14:21:41

Ha már idevetődtem az index-címlapról, benéztem pár másik posztba is. Talán a karácsony elmúltával nem baj, ha oltom egy kicsit az antropológiai optimizmust. ;) Ezek a mi nagyszerű döntéseink, amelyekről a poszt szól, az esetek nagy részében automatikusak, és folyamatukban nem, legfeljebb célracionálisak. Ahogy az állati döntések is. A maradék, amit úgy-ahogy racionálisnak nevezhetünk, úgyszintén az "agy" nevű biokémiai számítógépben születik, ami egy sok millió éves evolúciós folyamat során kialakult fizikai rendszer, vagyis nem feltétlenül indokolt ám saját magunkat a fizika törvényei alól kivonva az univerzum alakítóiként ünnepelni. A helyzetünk úgy is értelmezhető, hogy teremtő nincsen, mi pedig egy múló pörsenés vagyunk az univerzum seggén. Nem mintha érdemes volna hitvitát nyitni erről, csak úgy elgondolkod(tat)ásképpen írtam. :) Persze azért boldog karácsonyt, utólag is.

tribon 2013.12.27. 23:47:58

@Holger Hartland: Igen, ez a poszt pontosan arról szól, amit mondasz. Hogy egy pörsenés vagyunk az univerzum seggén. És hát igen, az agyunk csak egy kémiai folyamatokon keresztül működő valami. És az emberiség egész léte csupán egyetlen pillanat az univerzum történetében. De mégis. Szerintem érdemes azt látni, hogy különbözünk a többi pörsenéstől. És ki tudja... Talán több is vagyunk. Ez legalábbis vigasztaló gondolat. Persze ezt eldönteni nem most fogjuk :)
süti beállítások módosítása