Istenem, hogy ezt még mindig el kell magyarázni…
Tehát. Kiderült, hogy Hende Csaba honvédelmi minisztersége idején felmondták a Honvédség biztosításait, mert "sokba kerültek" és "nem térültek meg".
Hol kezdjem? A biztosításnak nem az az értelme, hogy megtérüljön. Ha többe kerül, mint amennyi „bejön” belőle évente, az azt jelenti, hogy minden rendben.
Ha egy – akár ilyen kicsi – hadsereg személyi állományának és járműveinek biztosítása százmilliókba kerül, az nem „drága” és nem pénzkidobás.Ha nem jók a limitek, akkor keressünk jobbat. Esteleg vegyünk igénybe valakit, aki ért hozzá (bár ezt nehezíti, hogy a mindenkori kormányhoz közeli biztostításközvetítők definíció szerint profik ugyan, de nem kifejezetten a biztosítási szakmában, inkább abban, hogyan szerezzenek megbízást).
Mert komoly károk ritkán következnek be, de akkor nagy baj van. Ez konkrétan a biztostítás lényege. Hozzáteszem, a kis károk esetén is jó, ha van biztosítása egy Honvédség méretű szervezetnek, mert a bejelentések miatt legalább biztosan rendben nyilván vannak tartva a káresetek, készülhet statisztika, és a többi. Ami pedig a legfontosabb, tervezhető a költségvetés. Arról nem is beszélve, hogy ha van biztosítás, akkor meg lesz javítva a karambolos terepjáró, míg egyébként arra már pont nem lesz forrás novemberben, így aztán rozsdállhat évekig a bázis szélén.
De visszatérve a komoly károkhoz. A kötelező gépjárműfelelősség-biztosítás (ami alól jogszabályt módosítva (!!) kivonták a honvédségi járműveket, a spórolás zseniális ötletével) milliárdos káronkénti limittel rendelkezik. Egy honvédségi jármű okozhat akár tömegbalesetet is, ahol a kár nem egy jármű javításának költsége, hanem akár több százmilliós kiadás (például, ha sokszoros személyi sérülés történik). Az, hogy az elmúlt mondjuk tíz évben nem volt ilyen eset, nem jelenti, hogy sohasem lesz. Akkor ezt majd fizetik az adónkból.
De, ami még durvább, az a személybiztosítás hiánya. Egy hadseregnél nem gondolunk arra, hogy lehetnek halálesetek, vagy rokkantságot okozó helyzetek? Ja, hogy nem hittük, hogy négy tűzszerész is meghallhat egyszerre? Már senki sem emlékszik arra, amikor a szlovák légierő AN-24-ese a hazatérő békefenntartóival magyar területen zuhant le? Csak tíz éve történt. Negyvenketten haltak meg. Vagy velünk ilyen nem történhet meg?
Az átlagembertől talán nem várható el, hogy megértse, hogy hogyan működik a biztosítás, de egy minisztériumtól ijesztő ez a primitív okoskodás, hogy „nem térül meg”. Milyen időtávon? A következő választásokig? És egyáltalán mi az a megtérülés? A tervezhetőség, kiszámíthatóság az nem szempont?
Ja, minek kérdezek hülyeségeket? Persze hogy nem az. A kormány politikája amúgy is olyan, mintha kocsmában okoskodó segédmunkások találnák ki (és ez magyarázza is relatív sikerét a választók körében). Ez csak illeszkedik sorba.